Specyfikacja materiałów elektronicznych dostarczanych
do Wydawnictwa Biblioteka
Jeśli macie Państwo pytania do specyfikacji prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego, lub wysłanie do nas maila.
Tekst
Formaty: doc, docx, rtf.
Formatowanie tekstu:
- Tytuły wyróżniamy tylko wielkością, nie stosujemy pogrubienia (bold). Tytuły działów i rozdziałów zaczynamy od nowej strony. Numerowanie tytułów (jeśli jest potrzebne) za pomocą funkcji „numerowanie”.
- Na początku akapitów nie wstawiamy ani spacji ani tabulatorów. Wcięcia akapitowe uzyskujemy za pomocą stylu bądź wcale (zostaną dodane w trakcie składu).
- W tekście nie wstawiamy „wymuszonego końca wersu” (shift+enter) przed pojedynczymi znakami (np. u, w, i, o, z, a).
- Przypisy: odnośniki przypisów w tekście nie mogą być wstawiane za spacją. Należy je wstawiać bezpośrednio za tekstem lub znakiem interpunkcyjnym. UWAGA: wstawianie odnośników przypisów po spacjach może spowodować ich utratę.
- W przypisach nie robimy podziału na akapity.
- Myślniki stosujemy w spacjach, natomiast łączniki (np. od–do, 123–124 i dywizy np. Kowalska-Nowak) bez spacji.
- Wszelkie wyliczenia, zarówno numerowane jak i nienumerowane robimy za pomocą funkcji „punktory” i „numerowanie”.
Zdjęcia i grafika bitmapowa
Formaty: tiff, jpg (nieskompresowany), psd (Adobe Photoshop).
- Rozdzielczość zdjęć: 300 dpi.
- Rozdzielczość grafiki bitmapowej (dwa kolory: biały i czarny — nie mylić ze skalą szarości czyli np. zdjęciem czarnobiałym): 1200 dpi.
- Rozmiar: nie mniejszy niż docelowy przy rozdzielczości 300 dpi. Np. jeśli zdjęcie ma w książce mieć rozmiar 10 na 8 cm to najlepiej żeby było przynajmniej o 10% większe (jeśli zajdzie potrzeba kadrowania) przy rozdzielczości 300 dpi!
- UWAGA: zdjęć nie wolno umieszczać w pliku tekstowym, czyli w dokumencie Worda. Zdjęcia należy dostarczyć w osobnych plikach. W pliku z tekstem należy w te miejsca, gdzie mają być wstawione zdjęcia wstawić oznaczenia zdjęć oraz podpisy (tytuły) pod zdjęcia i źródła (jeśli są). Oznaczenia zdjęć w tekście musza być tożsame z nazwami plików odpowiednich zdjęć. Np. w tekście: „Fot. 1.1. Dworzec Łódź Kaliska w 1920 r.” i nazwa pliku ze zdjęciem: „fot 1_1.tif”.
- Proszę nie grupować zdjęć mających trafić do różnych rozdziałów w osobnych folderach. Najlepiej rozróżnić je za pomocą numeracji, np. 1.1, 1.2 … 2.1, 2.2 itd.
Rysunki, wzory
Formaty: ai (Adobe Illustrator), eps.
- Wszystkie rysunki powinny mieć dołączone fonty (jeśli są używane fonty specyficzne lub specjalistyczne). Można też dostarczyć rysunki z napisami przerobionymi na krzywe (wtedy wydawnictwo nie będzie mogło poprawić ewentualnych błędów).
- Skala barw w rysunkach kolorowych: CMYK (kolory nietypowe należy uzgodnić indywidualnie).
- Skala barw w rysunkach czarnobiałych: skala szarości (grayscale).
- UWAGA: rysunków nie wolno umieszczać w pliku tekstowym, czyli w dokumencie Worda. Rysunki należy dostarczyć w osobnych plikach. W pliku z tekstem należy w te miejsca, gdzie mają być wstawione rysunki wstawić ich oznaczenia oraz podpisy (tytuły) i źródła (jeśli są). Oznaczenia rysunków w tekście musza być tożsame z nazwami plików odpowiednich rysunków. Np. w tekście: „Rys. 1.1. Schemat organizacyjny biura.” i nazwa pliku z rysunkiem: „rys 1_1.ai”.
- Proszę nie grupować rysunków mających trafić do różnych rozdziałów w osobnych folderach. Najlepiej rozróżnić je za pomocą numeracji, np. 1.1, 1.2 … 2.1, 2.2 itd.
Wykresy
Format: xls, xlsx (Microsoft Office Excel).
- UWAGA: wykresów nie wolno umieszczać w pliku tekstowym, czyli w dokumencie Worda. Wszystkie wykresy należy dostarczyć jednym pliku, każdy w osobnym arkuszu. W pliku z tekstem należy w te miejsca, gdzie mają być wstawione wykresy wstawić ich oznaczenia oraz podpisy (tytuły) i źródła (jeśli są). Oznaczenia wykresów w tekście musza być tożsame z nazwami arkuszy w pliku. Np. w tekście: „Rys. 1.1. wzrost cen paliwa w 2011 r.” i nazwa arkusza z wykresem: „rys 1.1”.